Moldava nad Bodvou (Słowacja)
 
Moldava nad Bodvou, miasto założone w 1255 r., leżące w południowo-wschodniej Słowacji, w kraju koszyckim, 15 km od granicy węgierskiej, a 735 km od Krosna Odrzańskiego. Na obszarze 19,76 km2 mieszka 9.525 osób – w większości Słowacy, Węgrzy, ale również Czesi i Rumuni. Kontakty pomiędzy Krosnem Odrzańskim, a Moldavą nad Bodvou zostały nawiązane za pośrednictwem węgierskiego Karcag, które jest miastem partnerskim zarówno Krosna Odrzańskiego, jak i Moldavy nad Bodvou..
W marcu 2008 roku Krosno Odrzańskie wystąpiło z inicjatywą współpracy w ramach projektu „Festiwal Jadwigensis 2008”, współfinansowanego ze środków Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Projekt otrzymał dofinansowanie, a we wrześniu 2008 r. delegacja z Moladavy nad Bodvou po raz pierwszy odwiedziła Krosno Odrzańskie. Oprócz udziału w koncertach organizowanych w ramach festiwalu, goście zwiedzili miasto i okolice. Współpraca była prowadzona również przy okazji realizacji kolejnej edycji projektu „Festiwal Jadwigensis”, co stworzyło okazję do nawiązania nowych kontaktów, które w przyszłości mogą zaowocować kolejnymi przedsięwzięciami. 
 
Link do strony Moldavy nad Bodvou – www.moldava.sk
 
 
Atri (Włochy)
 
Miasto Atri leży w regionie Abruzja, prowincja Teramo w środkowej części Włoch w odległości 1.547 km od Krosna Odrzańskiego. Na obszarze 91 km2 mieszka ponad 11 tys. osób.
Współpraca pomiędzy Krosnem Odrzańskim a włoskim Atri opiera się głównie na wymianie młodzieży. W lipcu 2004 r. po raz pierwszy uczniowie z Krosna wyjechali na Międzynarodowy Turniej Sportowy Atri Cup do Włoch. Od tamtego czasu uczestniczyli w nim kilkukrotnie. W 2005 r. Włosi skorzystali z zaproszenia burmistrza i uczestniczyli w turnieju piłki nożnej organizowanym w Krośnie Odrzańskim. 
 
Link do miasta Atri - www.comune.atri.te.it
 
 

COSWIG (Niemcy)

herb coswig miniatura

Położone jest w kraju związkowym Saksonia, w okręgu administracyjnym Drezno, w powiecie Miśnia. Liczy ok. 21,6 tys. mieszkańców, leży ok. 10 km od Drezna. Początki współpracy sięgają 2010 r., kiedy to Miasto Coswig nawiązało kontakt z Krosnem Odrzańskim oferując pomoc w niwelowaniu skutków fali powodziowej na Odrze. Choć dotąd nie nadano im ram prawnych, oba samorządy pozostają w kontakcie spotykając się regularnie każdego roku przy okazji prowadzonej przez siebie współpracy zagranicznej. Płaszczyzny kooperacji z Coswig to przede wszystkim obszar bezpieczeństwa publicznego, ale również kultura i sport oraz wymiana doświadczeń przedstawicieli administracji publicznej.

Link do miasta Coswig – www.coswig.de