Mieszkańcy m.in. powiatu krośnieńskiego oraz osoby, które na terenie powiatu pracują lub uczą się mogą skorzystać z bezpłatnego badania kolonoskopowego! Jest to możliwe dzięki realizacji przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego projektu dofinansowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020 Oś Priorytetowa 6 Regionalny Rynek Pracy, Działanie 6.7 Profilaktyka i rehabilitacja zdrowotna osób pracujących i powracających do pracy oraz wspieranie zdrowych i bezpiecznych miejsc pracy i współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego – Lubuskie 2020.

Badanie odbywa się w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze sp. z o.o. ul. Zyty 26 - Pracownia Endoskopii (Kliniczny Oddział Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej) – budynek C (główny budynek szpitala), piętro 1.

Na badanie można się umówić samodzielnie w Szpitalu lub dzwoniąc pod nr tel. 68 329 66 18.

 

Kolonoskopia – co to jest?

Kolonoskopia jest metodą endoskopowego badania dolnego odcinka przewodu pokarmowego (jelita grubego). Wykonanie badania jest możliwe po odpowiednim oczyszczeniu jelita z resztek pokarmowych. Lekarz wykonujący badanie wsuwa do odbytnicy pacjenta końcówkę kolonoskopu uprzednio zwilżoną żelem i stopniowo przesuwa ją wzdłuż jelita grubego. Badanie przebiega z poszanowaniem intymności oraz w sposób możliwie bezbolesny. Endoskopy, którymi wykonywane są badania kolonoskopowe, podlegają każdorazowo dezynfekcji wysokiego stopnia w specjalnych automatycznych myjniach endoskopowych.

Co to jest rak jelita grubego?

Nowotwór jelita grubego rozwija się na skutek niekontrolowanego przez organizm rozrostu komórek w obrębie jelita grubego, tworząc polipowaty twór, lub rozprzestrzenia się na zewnątrz w kierunku otaczających go tkanek. Drogą naczyń krwionośnych i chłonnych rak może tworzyć przerzuty do innych narządów.

Kto choruje?

Pod względem zapadalności stanowi drugi co do częstości nowotwór złośliwy, a większość zachorowań na raka jelita grubego występuje po 60. roku życia. Zachodzące w Polsce od lat 90. ubiegłego wieku zmiany nawyków żywieniowych spowodowały stałe zwiększanie się liczby zachorowań na raka jelita grubego. Do głównych czynników ryzyka zachorowania na raka jelita grubego należą: nieprawidłowa dieta zbyt bogata w czerwone mięso (szczególnie smażone i grillowane) oraz zbyt uboga w świeże warzywa, owoce i błonnik, nadwaga i otyłość, niska aktywność fizyczna, palenie tytoniu, nadmierne spożywanie alkoholu, cukrzyca, czynniki genetyczne.

Objawy raka jelita grubego

Rak jelita grubego zazwyczaj początkowo nie daje żadnych objawów. W późniejszym okresie mogą pojawić się:

 • obecność krwi w stolcu,
 • anemia (niedokrwistość),
 • ubytek masy ciała,
 • zaburzenia rytmu wypróżnień,
 • ból brzucha.

Kto może skorzystać z bezpłatnych badań w ramach Projektu?

Mieszkańcy, powiatów krośnieńskiego, nowosolskiego, zielonogórskiego, żarskiego lub żagańskiego województwa lubuskiego oraz osoby, które na terenie tych powiatów pracują lub uczą się. Osoby w wieku aktywności zawodowej, będące w grupie podwyższonego ryzyka. Zgodnie z rekomendacjami Programu Badań Przesiewowych Raka Jelita Grubego:

 • wszystkie osoby w wieku 50 – 65 lat bez objawów takich jak krwawienie z przewodu pokarmowego, biegunka lub zaparcie które pojawiło się w ciągu ostatnich kilku miesięcy, a którego przyczyna nie jest znana, a także chudnięcie lub anemia bez znanej przyczyny.
 • osoby w wieku 40-49 lat bez objawów raka jelita grubego, które miały w rodzinie przynajmniej jednego krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) z rakiem jelita grubego.
 • osoby w wieku 25-49 lat z rodziny z zespołem Lyncha. W tej grupie osób konieczne jest potwierdzenie rozpoznania przynależności do rodziny z zespołem Lyncha z poradni genetycznej na podstawie spełnienia tzw. kryteriów amsterdamskich i ewentualnego badania genetycznego. W ramach Programu Badań Przesiewowych można wykonać tylko pierwsze badanie.
 • osoby w wieku 20-49 lat pochodzące z rodziny z zespołem polipowatości rodzinnej gruczolakowatej – FAP. W tym przypadku konieczne jest skierowanie (potwierdzenie) z Poradni Genetycznej. W ramach Programu Badań Przesiewowych można wykonać tylko pierwsze badanie.

W ramach Projektu finansowane będą także płyn znieczulający, ocena histopatologiczna oraz zwrot kosztów za dojazd na badania dla pacjentów spoza Zielonej Góry.

 

Jak się przygotować do badania?

 • pięć dni przed badaniem wyeliminuj z diety owoce pestkowe i ziarna
 • dzień przed badaniem możesz zjeść jedynie lekkie śniadanie. Po nim, aż do badania, przyjmuj jedynie lekkie, klarowne płyny (sok, kawa, herbata, bulion)
 • w dniu poprzedzającym badanie rozpocznij przyjmowanie preparatu oczyszczającego zgodnie z instrukcją dołączoną do leku (preparat otrzymasz po zakwalifikowaniu na badanie)
 • podczas przygotowywania się do badania można dodatkowo pić wodę lub herbatę
 • osoby regularnie zażywające leki przyjmują je zgodnie z zaleceniem lekarza.

PAMIĘTAJ!

Rak jelita grubego to jeden z bardziej przebiegłych nowotworów – rośnie nie dając żadnych objawów w pierwszych latach swojego rozwoju. Regularne badania kolonoskopowe pozwalają na szybkie usunięcie polipów i stanów przedrakowych zanim ulegną zezłośliwieniu lub zdiagnozowanie raka we wczesnym stadium rozwoju, gdy istnieją bardzo duże szanse na jego wyleczenie.

Rak to nie wyrok

Musisz wiedzieć, że wykrycie raka we wczesnym stadium choroby nie jest rezygnacją z dalszego życia. Medycyna dysponuje coraz lepszymi metodami leczenia, które w istotny sposób wydłużają życie i jego komfort. Poddanie się wszystkim dostępnym terapiom daje szanse na pełne wyleczenie. Choroba nowotworowa jest coraz częściej chorobą przewlekłą jak np. cukrzyca. Najważniejsza jest wczesna diagnoza i leczenie! Nie czekaj, zgłoś się na badanie jak najszybciej.

Więcej informacji na: https://lubuskie.pl/cms/328/kolonoskopia

UM KOLONOSKOPIA PLAKAT A1

1 UM KOLONOSKOPIA ULOTKA A4 DO DL

2 UM KOLONOSKOPIA ULOTKA A4 DO DL