Za nami 24. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Efekty tegorocznej zbiórki będą jeszcze zliczane, jednak już teraz – patrząc na bieżący licznik Orkiestry – można spodziewać się nowego rekordu. Ten stał się udziałem także krośnian. Sztab WOŚP Gminy Krosno Odrzańskie zebrał 43 500 zł! Tegoroczny finał z pewnością na długo zapadnie w pamięci. Hasło WOŚP w 2016 roku brzmiało „Mierzymy wysoko!” i w pełni udzieliło się krośnianom. W tegorocznej odsłonie postanowiono połączyć siły. W ten sposób powołano Sztab WOŚP Gminy Krosno Odrzańskie, zarejestrowany w Osiecznicy. – Wielka Orkiestra to wspaniała inicjatywa, która pomogła już wielu osobom. Widzimy to także w naszym regionie. Dlatego po raz kolejny kwestujemy na rzecz Orkiestry. Jak zawsze towarzyszy nam ciepła, rodzinna atmosfera. Co więcej, wśród wolontariuszy są dzieci, które same jeszcze kilka lat temu otrzymały pomoc dzięki sprzętowi medycznemu zakupionemu ze środków zebranych przez WOŚP – tłumaczyła podczas finału Anna Chinalska, dyrektor Zespołu Edukacyjnego w Osiecznicy, w którym został zarejestrowany Sztab Gminy. – Skąd pomysł na połączenie sił? Jesteśmy lokalną społecznością, dlatego postanowiliśmy wspólnie wesprzeć Orkiestrę – dodaje Tomasz Struk, dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji.
I choć Sztab został zarejestrowany w Osiecznicy, 24. finał tradycyjnie odbył się zarówno tam, jak i w Krośnie Odrzańskim, a konkretnie w Hali Sportowo-Widowiskowej. Już przed godz. 15 obiekt zaczął się wypełniać mieszkańcami, którzy jak co roku przyszli z otwartymi sercami, a także portfelami. Tegoroczne licytacje były niezwykle emocjonujące, a krośnianie nie szczędzili grosza na rzecz Orkiestry. – Przygotowano sporo fantów, wśród nich m.in. tradycyjnie dzień w fotelu burmistrza Marka Cebuli. Nie zabrakło także akcentów sportowych, w postaci koszulek aktualnych Mistrzów Polski, czyli Stelmetu BC Zielona Góra. Największym zainteresowaniem cieszyła się jednak możliwość wynajęcia statku wycieczkowego Zefir na rejs z rodziną lub znajomymi. Atrakcję ufundowało Stowarzyszenie „Odra dla Turystów” – wymienia Tomasz Struk.
Atrakcyjnych fantów nie brakowało także w Osiecznicy, w której finał ponownie zorganizowano w świetlicy wiejskiej. Zabawa trwała już od godz. 15:30. Frekwencja dopisała jak co roku. – Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Pyszne wypieki, pokazy taneczne, występy przedszkolaków i uczniów z naszej szkoły, ale przede wszystkim licytacje na rzecz Orkiestry. Nasi mieszkańcy ponownie okazali serce i pięknie grali razem z WOŚP – podkreśla Anna Chinalska.
Wspólne działania dały wspaniały efekt. Sztab Gminy Krosno Odrzańskie z wynikiem 43 500 zł został sklasyfikowany na 8. miejscu w województwie lubuskim.