W jednym z miast za zachodnią granicą stoi tablica z herbem Krosna Odrzańskiego. Ma być symbolem przyjaźni, która łączy mieszkańców obu państw. Mowa o niemieckim Schwarzheide. Pod koniec sierpnia w Krośnie Odrzańskim podpisano umowę ustalającą plan współpracy w kolejnym roku. Wyjątkowym.

 Początek współpracy między Krosnem a Schwarzheide datowany jest na 2001 roku. Nic zatem dziwnego, że oba samorządy już teraz rozpoczęły przygotowania do obchodów jubileuszu 20-lecia partnerstwa. Zostanie ono przypieczętowane kilkoma wspólnymi inicjatywami skierowanymi do mieszkańców. Pierwsze wyjątkowe spotkanie odbędzie się na przełomie kwietnia i maja w Krośnie Odrzańskim i będzie związane z realizacją projektu „Samorząd w Europie” służącemu prezentacji historii oraz dorobku obu miast, a także określeniu planów na przyszłość, budowanych w oparciu o szanse wynikające z członkostwa w Unii Europejskiej. Planowany jest także polsko-niemiecki piknik samorządowy, który odbędzie się 1 maja w Parku Tysiąclecia. Na specjalnie przygotowanej scenie zostanie przeprowadzona debata z udziałem osób ważnych z punktu widzenia rozwoju Krosna Odrzańskiego i Schwarzheide (władz miasta, radnych, przedstawicieli   organizacji   pozarządowych), którzy  w  nieformalnej,  piknikowej atmosferze porozmawiają o różnicach w funkcjonowaniu samorządów w Polsce i Niemczech oraz o tym, co w ich gminach już się udało, a co wymaga jeszcze zmian. Wydarzeniu będzie towarzyszyło wiele tradycyjnych, piknikowych atrakcji adresowanych zarówno do dzieci, jak i dorosłych.

Kolejne wyjątkowe spotkanie odbędzie się na początku czerwca 2021. Schwarzheide organizuje wówczas duży festyn miejski i święto rycerskie ze średniowiecznym jarmarkiem. To doskonała okazja do zaprezentowania historii Krosna Odrzańskiego, tym bardziej, że u nas odbywa się Turniej Rycerski i mamy doświadczenie w organizacji tego typu imprez – podkreśla burmistrz Marek Cebula. Jego odpowiednik z niemieckiego miasta, Christoph Schmidt dodaje, że chce w ten sposób umożliwić kontakt mieszkańców obu miast, dać okazję do nawiązywania nowych znajomości. Historia więzi, która cały czas się zacieśnia, sięga początku wieku. Od tamtej pory zrealizowano wiele wspólnych projektów związanych z integracją społeczną – przede wszystkim kulturalnych, sportowych oraz turystycznych. Nie spoczywamy na laurach i organizujemy kolejne spotkania służące wzajemnemu poznawaniu się i budowaniu przyjaźni polsko - niemieckiej – dodaje.

Spośród innych planowanych wydarzeń warto wyróżnić „mecz przyjaźni” w piłce nożnej, zmagania lekkoatletyczne, a także wspólny udział w międzynarodowym turnieju sportowym w węgierskim Karcag. W październiku Schwarzheide będzie gospodarzem imprezy muzycznej pod nazwą „Let's Rock International”. Zaproszenie na nią otrzymają również krośnieńskie grupy artystyczne. Pozostaje mieć nadzieję, że ograniczenia związane z pandemią koronawirusą pozwolą na organizację wspólnych przedsięwzięć, a mieszkańcy obu miast chętnie skorzystają z możliwości wspólnych spotkań.

IMG_8079
IMG_8079
IMG_8081
IMG_8081
IMG_8087
IMG_8087
IMG_8092
IMG_8092
IMG_8069
IMG_8069