Walecznie, jednak z zachowaniem środków ostrożności. Krosno Odrzańskie zaprasza na Turniej Rycerski, który odbędzie się w przyszły weekend, 19 i 20 września. Doświadczenie pokazuje, że odbywający się od jedenastu lat turniej jest wspaniałą okazją do tego, by spędzić miło czas, przy okazji wykonując własnoręcznie np. wiklinowe koszyczki.

Mogą później posłużyć w domu jako doskonały element wystroju. Pytani o atrakcje zapadające w pamieć, zamkowi goście w ubiegłym roku wskazywali nie tylko widowiskowe pokazy walk, ale również wspomniane warsztaty dawnego rzemiosła. Stąd Centrum Artystyczno-Kulturalne „Zamek”, przygotowując tegoroczny program imprezy zawarło w nim sprawdzone punkty. Grupa rekonstrukcyjna „Rzemieślnicy Kramu Żmija” nie tylko pokażą, ale i nauczą garncarstwa, wikliniarstwa, krawiectwa, rzeźbiarstwa czy kaletnictwa. Kuchnia średniowieczna pojawi się nie tylko na obrazkach, ale i w praktyce. Tomasz Miechowicz, dyrektor CAK zachęca także do udziału w zabawach, na które składa się m.in. tor przeszkód czy tor łuczniczy. Ciekawy będzie rzut toporem do celu lub walka na miecze. Członkowie grupy rekonstrukcyjnej „Strażnicy Kowalowej Góry” zapewniają, że będzie bezpiecznie. Nie tylko dla pań zaplanowano kurs tańca... oczywiście średniowiecznego. Na jarmarku kasztelańskim będzie można kupić produkty loklanych twórców. Skoro już o bezpieczeństwie mowa – w dobie pandemii środki ostrożności to konieczność i sprzeciw wobec zastosowanych rozwiązań nic nie da. Staramy się jednak podchodzić do sprawy zgodnie z prawem, ale wzorujemy się również na sprawdzonych rozwiązaniach funkcjonujących w innych miastach – mówi Tomasz Miechowicz. Tak jak w całej Polsce, na terenie imprezy – w przestrzeni publicznej (w tym na dziedzińcu zamkowym) obowiązuje konieczność utrzymania dystansu społecznego - 1,5 m dla osób nie mieszkających razem. W przypadku braku takiego dystansu obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa (podobnie jak i podczas zwiedzania zamku). Do dyspozycji uczestników imprezy, w kilku miejscach, będzie wystawiony płyn dezynfekujący a organizatorzy proszą gości o częste z niego korzystanie z niego.
Turniej rozpoczyna się w sobotę, 19 września o godzinie 14.00 na Zamku Piastowskim w Krośnie Odrzańskim. Pierwszego dnia potrwa do ok. 20.00 (o godzinie 19.00 zaczyna się widowiskowe „zdobywanie zamku”). W niedzielę, 20 września start wioski rycerskiej w samo południe. Zakończenie Turnieju Rycerskiego i wręczenie Pierścienia Księżnej Jadwigi Śląskiej nastąpi o godzinie 16.00 Cały program przedstawiamy na plakacie.

Program Turnieju Rycerskiego

Na Zamku Piastowskim, podczas turnieju, będzie mnóstwo atrakcji zarówno dla dorosłych, jak i dzieci