Wyjątkowy czas wymaga wprowadzania niecodziennych rozwiązań. W Krośnie Odrzańskim organizatorzy Święta Niepodległości w okrojonym zakresie, wpadli na pomysł przeprowadzenia happenningu w Internecie.

Co roku w Krośnie Odrzańskim organizowany był piknik patriotyczny, na którym mieszkańcy podejmowali próbę bicia rekordu długości flagi Polski, złożonej z setek mniejszych. Co prawda odbywało się to 2 maja, podczas Święta Flagi, jednak skoro nie udało się na wiosnę, to planowano zorganizować to 11 listopada. Niestety i tym razem zakazy związane z pandemią uniemożliwiają realizację pomysłu w przestrzeni publicznej.

Organizatorzy jednak nie poddali się i wymyślili sposób na to, by nie łamać przepisów związanych z zakazem zgromadzeń. Tomasz Miechowicz, dyrektor Centrum Artystyczno-Kulturalnego Zamek zachęca wszystkich użytkowników Internetu do wspólnej zabawy. Jak będzie ona wyglądać? Punktualnie o godzinie 12.00, 11 listopada, na facebookowym profilu CAK Zamek Krosno Odrzańskie ruszy „wydarzenie”. Użytkownicy będą udostępniać tam zdjęcia z flagą oraz podpisem – jaka jest jej długość. Centymetry będą sumowane i dadzą ostateczny wynik po godzinie 16.00, ponieważ do tego momentu potrwa wydarzenie. Dodajmy, że w ubiegłym roku nie udało się pobić rekordu, który nadal wynosi 217 m i 60 cm. Organizatorzy zachęcają wszystkich do wzięcia udziału w zabawie – Internet nie zna przecież granic.

Same uroczystości związane ze Świętem Niepodległości będą w tym roku dużo skromniejsze. W środę, o godzinie 10.00 w kościele pw. św. Jadwigi Śląskiej odbędzie się msza św. Oczywiście z zachowaniem ograniczeń liczby wiernych. W galerii Horex miała pojawić się wystawa fotograficzna Michała Ciesielczyka dokumentująca ubiegłoroczne obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Niestety obostrzenia związane z zamknięciem galerii handlowych uniemożliwiają nam jej przygotowanie – dodaje dyrektor Miechowicz. Nie odbył się także zaplanowany na niedzielę, 8 listopada koncert Totus Tuus poświęcony pamięci Jana Pawła II.