W związku z licznymi pytaniami informujemy, że wnioski w ramach Programu „Rodzina 500 plus” będzie można składać od momentu startu Programu, czyli od 1 kwietnia 2016 r. Wnioski będą dostępne oraz przyjmowane w Ośrodku Pomocy Społecznej w Krośnie Odrzańskim przy ul. Piastów 10 H.

Zgodnie z Programem „Rodzina 500 plus”, z pomocy skorzystają rodzice oraz opiekunowie dzieci do 18 roku życia. Świadczenie otrzyma rodzina bez względu na stan cywilny rodziców. Otrzymają je zatem zarówno rodziny, w których rodzice są w związku małżeńskim, jak i rodziny niepełne oraz rodzice pozostający w nieformalnych związkach. W przypadku rodziców rozwiedzionych wsparcie otrzyma ten rodzic, który faktycznie sprawuje opiekę nad dzieckiem. Każda rodzina z minimum dwojgiem niepełnoletnich dzieci będzie mogła otrzymać 500 zł na drugie i każde kolejne dziecko. W przypadku rodzin z dochodem poniżej 800 zł netto na osobę rodzina otrzyma wsparcie także na pierwsze dziecko. Dla rodzin wychowujących dziecko niepełnosprawne kryterium dochodowe jest wyższe i wynosi 1200 zł netto. Świadczenie wychowawcze 500 zł nie będzie liczone do dochodu przy ustalaniu prawa do innych świadczeń m.in. z pomocy społecznej, funduszu alimentacyjnego oraz świadczeń rodzinnych. Jeśli wniosek zostanie złożony w ciągu pierwszych 3 miesięcy (do 1 lipca br.), rodzice dostaną wyrównanie wstecz – pozwoli to uniknąć kolejek i zapewni płynność wypłat. W kolejnych miesiącach świadczenie będzie wypłacane od miesiąca, w którym rodzice złożą wniosek. Do programu będzie można dołączyć w dowolnym momencie. Prawo do świadczenia będzie ustalane na okres 1 roku – od 1 października do 30 września. Wnioski na kolejne okresy będzie można składać od 1 sierpnia danego roku. Pierwszy okres wypłacania świadczenia wychowawczego będzie jednak dłuższy, od kwietnia 2016 r. aż do 30 września 2017 roku.

Pracownicy LUW odpowiedzą na pytanie dot. programu 500 + pod nr tel. 95 7115 500, który czynny jest w godzinach od 9 do 15. Można pytać też drogą mailową: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Zachęcamy do zapoznania się z informacjami zamieszczonymi na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej:

http://www.mpips.gov.pl/…/rodzina…/wyjasniamy-krok-po-kroku/

http://www.mpips.gov.pl/…/rodzina-500…/pytania-i-odpowiedzi/

http://www.mpips.gov.pl/…/Polityka%2…/500plus/Informator.pdf

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA RODZINY, PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ z dnia 18 lutego 2016 r. w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenie wychowawcze

USTAWA z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci