To niewątpliwie zasługa mieszkańców. Od kilku lat powtarzam, że razem osiągniemy sukces! My, jako samorząd, staramy się uatrakcyjnić otaczającą nas rzeczywistość i stworzyć warunki do jeszcze większej aktywności, a krośnianie z tego korzystają. W ten sposób wspólnie czynimy naszą Gminę nie tylko piękniejszą, ale także przyjazną do życia – tymi słowami Marek Cebula skomentował wygraną w plebiscycie Gazety Lubuskiej.
Mowa o konkursie, w który Gazeta Lubuska zaangażowała lubuskie samorządy. Wyróżnienia były przyznawane w czterech kategoriach – Gmina przyjazna inwestorom, Gmina przyjazna środowisku, Gmina przyjazna turystyce i Gmina przyjazna mieszkańcom. To właśnie w tej czwartej, najbardziej obleganej kategorii, Krosno Odrzańskie pozostawiło konkurencję w tyle. Jak to się stało? Podczas rozmów w trakcie gali najczęściej podkreślano oryginalny pomysł na prezentację. Członkowie Kapituły decydując o nagrodzie, docenili jednak także m.in. dynamiczny rozwój krośnieńskiego zaplecza sportowego, rekreacyjnego i edukacyjnego oraz współpracę samorządu z różnymi grupami społecznymi. Pod adresem Krosna Odrzańskiego padło wiele pochwał, które Marek Cebula skwitował - Bogactwem naszej Gminy są jej mieszkańcy. To dzięki nim o kilkunastotysięcznej społeczności usłyszała cała Europa, gdy proekologiczna kampania ETZT uznana została za jedną z najlepszych na Starym Kontynencie. Będąc wśród pionierów, już w 2010 r. wprowadziliśmy fundusz sołecki, program stypendialny, w 2013 r. budżet obywatelski, w którym frekwencja wynosi nawet 64 %, a także powołaliśmy Radę Seniorów, Młodzieżową Radę Miejską i Radę Przedsiębiorców – wyliczał. - W Gminie Krosno Odrzańskie mieszkańcy mają wpływ na otaczającą ich rzeczywistość, a dialog stanowi podstawę prac na rzecz rozwoju – zaznaczał Burmistrz Cebula.
- To było prawdziwe święto samorządności na naszych łamach - mówił o konkursie „Gmina na 6” Grzegorz Widenka, prezes zielonogórskiego oddziału Polska Press Grupa, wydawcy Gazety Lubuskiej. - Wszyscy są wygranymi, choć kapituła musiała przyznać tylko po jednym wyróżnieniu w każdej kategorii - dodawał. Oceny poszczególnych gmin dokonywała kapituła złożona z przedstawicieli różnych środowisk, m.in. Urzędu Statystycznego, Samorządowego Kolegium Odwoławczego, Urzędu Marszałkowskiego, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Lubuskiej Organizacji Turystycznej. Wygraną jest kampania promocyjna o wartości 15 tys. zł.

18816151 10209104814998496 998370194 n

18834433 10209104815078498 28337188 n