Centrum Artystyczno-Kulturalne „Zamek” w Krośnie Odrzańskim serdecznie zaprasza na otwarcie nowej wystawy w Galerii Krużganki w Zamku Piastowskim.Tym razem na zamkowych ścianach zawisną „Obrazy igłą malowane” – GOBELINY. Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się 23 września 2016 r. o godz. 18.00 w Zamku Piastowskim.

Autorem prac jest mieszkaniec Krosna Odrzańskiego Wojciech Komorowski. Tworzeniem gobelinów zajmuje się od 2006 roku. Wielkość oczka w jego obrazach oscyluje od 3x3mm do 5x5mm. Z prostych rachunków wynika, iż przy małych formatach prac na obraz składa się około 3-4 tys. oczek,
w skrajnych przypadkach przy dużych formatach liczba ta dochodzi nawet do 64 tys. oczek. Przeciętnie w większości obrazów liczba oczek wynosi około 15-20 tys.

Jest to zajęcie pracochłonne i wymaga cierpliwości, ale jest również bardzo satysfakcjonujące.
Okres powstawania obrazu, w zależności od formatu, waha się od 2/3 tygodni
do kilku miesięcy. Przeciętnie w ciągu roku powstawały 2-3 obrazy. Praca nad największymi obrazami – "WIEJSKĄ DROGĄ" lub " MATKĄ BOSKĄ LICHEŃSKĄ" trwała blisko 8 miesięcy.

Pasja do wyszywania zrodziła się w momencie, gdy pojawił się w życiu Wojciecha Komorowskiego jego pierwszy syn. To był początkowo pomysł na formę spędzania czasu, podczas gdy maluch w ciągu dnia spał. Dzieci podrosły, są już większe (w dzień już nie śpią), a pasja pozostała...

PLAKAT111

2016 09 05 14.08.351